Kan Gazı Testi

Kan Gazı > Kan Gazı Testi


Kan Gazı Testi

 

Kan gazı analizi, esas olarak kanda bulunan oksijen ve karbondioksit gibi gazların kısmi basınçlarının ve bunun yanında kan pH‘sının ölçümü ile bikarbonat değerinin ve oksijen saturasyonunun hesaplanması ve böylece hastada hipoksemi, asidoz veya alkalozun olup olmadığının anlaşılmasında kullanılan bir testtir.

Orta ila yüksek test tüketimli kurumlarda ABL800 kan gazı analizörümüz, sonuçlar için analizör başında beklenmesini gerektirmeyen Drop ‘n’ Go (Bırak-Git) özelliğiyle yüksek iş hacmi ve güvenilir bir otomatize numune işlemi sunar.

Sizin için önemli olan zaman ve düşük kan hacimleriyse, ABL90 FLEX kan gazı analizörümüzü düşünün. Yoğun Bakım Ünitesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Acil Servis gibi zorlu hastane üniteleri için özel olarak tasarlanmış olan ABL90 FLEX analizör, bir sonraki numune için her zaman hazırdır.

ABL80 FLEX serimiz düşük test tüketimli kurum veya departmanlar için küçük, portatif ve kolay kullanımlı analizörler sunar. Batarya üzerinde fonksiyonel olması ve test panellerinin özelleştirilebilmesiyle, birçok farklı departman arasında paylaşılabilirler.

Kan Gazı Analizinde Kullanılan Bazı Kısaltmalar;
pH : Power of hydrogen. Hidrojen iyonu konsantrasyonunun negatif logaritması.
PCO2 : Partial pressure of carbon dioxide. Karbondioksitin kısmi basıncı.
PO2 : Partial pressure of oxygen. Oksijenin kısmi basıncı.
SO2% : Oxygen saturation. Oksijen saturasyonu.
HCO3- : Bicarbonate. Bikarbonat konsantrasyonu.
TCO2 : Total carbon dioxide. Total karbondioksit
BE : Base excess. Baz fazlalığı.
AnGap : Anion gap. Anyon Açığı.