Vest Model 105 Solunum Yolu Temizleme Cihazı

Solunum Yolu Cihazları > Vest Model 105 Solunum Yolu Temizleme Cihazı


Vest Model 105 Solunum Yolu Temizleme Cihazı

Solunum yolu hastalıkları, Soğuk algınlığı gibi hafif rahatsızlıklardan bakteriyel pnömoni veya pulmoner embolizm gibi yaşamı tehdit eden rahatsızlıklara kadar çeşitlilik gösterir. En yaygınlarından bazıları astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve solunum yolu alerjileridir.

Vest Model 105 nedir?

Yüksek Frekanslı Göğüs Duvarı Osilasyonuyla Solunum Yolu Temizleme Sistemi

Hava darbe jeneratörü bir yelek ya da göğüs kuşağından ibaret olan terapi göğüs donanımını göğüs duvarını saniyede en fazla 25 kez hafifçe baskılayıp bırakacak şekilde hava ile doldurup boşaltır. Bu teknoloji Yüksek Frekanslı Göğüs Duvarı Osilasyonu olarak bilinir.

 

Vest Model 105 nasıl çalışır?

Vest Model 105, Yüksek Frekanslı Göğüs Duvarı Osilasyonu yöntemiyle hava akımı hızını artırarak akciğerlerde küçük öksürük benzeri kesik kesik kuvvet oluşturarak sekresyonun viskozitesini azaltır. Bu etkiler sekresyonu küçük hava yollarından büyük hava yollarına doğru hareketlendirerek sekresyonun öksürükle veya aspirasyonla daha kolay atılmasını sağlar. Böylece; Yüksek Frekanslı Göğüs Duvarı Osilasyonu Sistemi ile pulmoner fonksiyonlar iyileşir ve hasta tedavi maliyeti düşer.

Solunum terapisini yüksek frekanslı göğüs duvarı osilasyonuyla gerçekleştirir.

Solunum yollarında biriken aşırı miktarda ve koyu kıvamdaki sekresyonun küçük öksürüklerle kolayca atılmasını sağlar.

Hava darbe jeneratörü bir yelek ya da göğüs kuşağından ibaret olan terapi göğüs donanımını göğüs duvarını saniyede 25 kez hafifçe baskılayıp bırakacak şekilde hava ile doldurup boşaltır.

HFCWO, mukusu bronş duvarında tutunduğu yerden oynatır, mobilizasyonunu artırır ve daha büyük bronşlara ve oradan da trakeaya doğru iter. Koyu kıvamlı sekresyonu incelterek atılmasını kolaylaştırır.

Sekresyon küçük hava yollarından büyük hava yollarına hareketlendiğinde öksürükle veya aspirasyonla daha kolay atılır.

Manuel solunum terapisinden farklı olarak tüm loblarda eş zamanlı ve her zaman aynı etkinliğe sahip etki gösterir.

Diğer solunum yolu temizleme teknikleriyle birlikte kullanılabilir.

Solunum yollarında aşırı miktarda ve koyu kıvamda sekresyon oluşmasına sebep olan post-op dahil omak üzere 575 kadar endikasyon alanında kullanılmaktadır.

Bugüne kadar tüm dünyada >80 etkinlik ve güvenlilik çalışması yapılmış, >60 kurumda ve >12.000 hekim tarafından >70.000 çocuk ve erişkin hastada kullanılmıştır.

Vest Model 105 tekerlekli çantası ve dayanıklı yelekleriyle özel olarak evde kullanım amacıyla geliştirilmiştir.

KOAH hastalarında ilaç tedavileri kullanılmakla beraber etkileri sınırlıdır. Son yıllarda bu hastalarda ilaç tedavilerine ek olarak solunum rehabilitasyonu (pulmoner rehabilitasyon) uygulamalarına ağırlık verilmeye başlanmış ve bu bağlamda yeni tedaviler geliştirilmiştir.

Pulmoner rehabilitasyon (solunum rehabilitasyonu) nedir? 

Pulmoner rehabilitasyon kronik akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması ve fonksiyonel kapasiteyi maksimuma çıkarmak için uygulanan ilaç dışı tedavilerin tamamını kapsar. Bu hastalarda hava yolunun kronik kısıtlanması endişe, korku ve kronik yorgunluğa yol açmaktadır. Yeterli oksijen alabilme gayreti solunum kaslarını aşırı yorarak kişiyi halsiz ve güçsüz bırakır. Kronik solunum sıkıntısı hastanın günlük aktivitesini azaltmakta, genel egzersiz kapasitesi düşürmekte ve günlük yaşamında bağımlılık yaratmaktadır. İlaçların etkilerinin sınırlı olduğu bu gibi durumlarda pulmoner rehabilitasyon uygulamaları son derece yararlı olmaktadır.

Vest Model 105 Havayolu disfonksiyonu, salgı tutma ve / veya hareketsizlik, dekonditionasyon veya kas güçsüzlüğü nedeniyle temizleme nedeniyle öksürüğünüzü azaltır ve sekresyona maruz kalan hastalar için solunum yolunu temizler. Vest 105 Havayolu Boşluğu Giderme Sistemi, Model 105, Yüksek Frekanslı Göğüs Duvar Salınımı veya HFCWO yenilikçilerinin teknolojisini temsil eder.

Yüksek Frekanslı Göğüs Duvar Salınım teknolojisi sayesinde, Vest® Havayolu Boşluğu Giderme Sistemi, hastalara, öksürdükleri ile alınabilecekleri küçük hava yollarının daha küçük hava yollarına geçmelerinde yardımcı olup hastanın biraz daha nefes almasını sağlar.